RU

UA 

ENG

PL 

Zadzwoń do nas 

+48 89 625 29 69

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kursach? Zadzwoń – chętnie odpowiemy na pytania i doradzimy w wyborze szkolenia.

Masz pytania? Zadzwoń do nas!

 Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

Telefon

+48 89 625 29 69

 

E-mail

kancelaria@gfdmo.com

 

Chciałbyś dowiedzieć się o dostępnych dofinansowaniach na nasze kursy? Skontaktuj się z nami, a przekażemy Ci informacje o możliwościach uzyskania wsparcia finansowego na szkolenia specjalnie dopasowane do Twoich potrzeb zawodowych.

Zainteresowany dofinansowaniem na kurs?

 Odpowiedzialność społeczna

 Edukacja w GFDMO

 Instruktorzy

 Założenia dla instruktorów

 Informacje dla pacjenta

 O nas

Przydatne linki

 FDM Ortho Sport

 FDM Intensywny

 Fascial Distortion Model

Kursy

 FDM Horse Care Concept

 FDM Taping

 FDM Cranio

 FDM Limfologia

To innowacyjny model terapeutyczny, opierający się o model odkształceń układu powięziowego FDM, niosący pomoc koniom w szeregu problemów związanych z narządem ruchu.

Kurs FDM Horse Care Concept (HCC)

 Urazy mięśni, ścięgien, wiązadeł i przyczepów

Zmiany pourazowe

​​​​​​​ Przykurcze

​​​​​​​ Obrzęki w obrębie stawów

​​​​​​​ Blokady ruchu

​​​​​​​ Zmiany napięciowe okołoporodowe

Wykorzystanie FDM HCC

Każde zwierzę, zarówno te poddawane intensywnemu obciążeniu – konie sportowe, jak również wykorzystywane rekreacyjnie, mogą cierpieć z powodu bólu, napięć, stanu zapalnego tkanek spowodowanego urazami, permanentnym przeciążeniem lub niewłaściwym obchodzeniem się przez użytkownika.

 

Konie, jak i ludzie, odczuwają ból choć doskonale go maskują. Dopiero kiedy ból staje się bardzo dokuczliwy i konie nie są w stanie go skompensować ułożeniem ciała lub poprzez unikanie bolesnych ruchów, okazuje się, że coś zwierzęciu dolega. Baczna obserwacja jego zachowania, poruszania się, ochoty do wykonywania różnych ćwiczeń, może być dla nas wskazówką, że nasz podopieczny ma problem. Zdarza się, że niepokój, osowiałość, pozorna agresja (kiedy koń chce pozbyć się jeźdźca), niechęć do wykonywania jakiegoś ruchu zrzucamy na charakter konia. Tymczasem może to oznaczać, że odczuwa on dyskomfort – coś go boli lub uwiera. Dlatego, tak jak my wsłuchujemy się w swoje ciało, tak również powinniśmy wsłuchać się w ciało konia. Należy wziąć pod uwagę, że koń musi unieść jeźdźca i całe wyposażenie jeździeckie oraz pokonać ciężar własnego ciała.

 

Bardzo ważna jest poprawna technika dosiadu i jazdy oraz właściwe dopasowanie siodła i ogłowia. Jest to szalenie istotne, ponieważ wpływa na jakość ruchu, komfort i zmniejszenie ryzyka niepotrzebnych przeciążeń. Często, te właśnie przeciążenia mogą być przyczyną powstania różnych dystorsji powięziowych objawiających się bólem, wzmożonym napięciem mięśniowym, czy też uszkodzeniem tkanek. Dlatego jak najwcześniejsza identyfikacja problemu, szybka eliminacja przyczyny występowania dolegliwości poprzez korekcję zidentyfikowanej dystorsji, staje się celem terapii, by przywrócić sprawność funkcjonalną naszemu zwierzęciu. To my jesteśmy odpowiedzialni za jego dobrostan, zwłaszcza gdy oczekujemy od niego coraz to lepszych wyników np. w sporcie.

FDM HCC w terapii koni

Doktor Stephen Typaldos zakładał, że każdy uraz i choroba mogą obejmować jedno lub więcej, spośród sześciu odkształceń tkanki łącznej. Zakładał on, że to właśnie odkształcenia powięzi mają dużo większe znaczenie dla powstawania objawów, takich jak: ból, obrzęk, upośledzenie funkcji mięśni i dalsze ograniczenia funkcjonalne aparatu ruchu, niż sam uraz (skręcenie, zwichnięcie, złamanie czy uszkodzenie mięśni, ścięgien, czy więzadeł).

Teoria Typaldosa – kluczowe założenia w FDM i ich zastosowanie

„Myślcie modelem FDM i zadbajcie o to, by dotarł do wszystkich potrzebujących go ludzi na świecie, ponieważ dzięki niemu możecie zmienić na lepsze zarówno życie wasze jak i waszych pacjentów.”

 

dr Stephen Typaldos

GFDMO

Diagnostyka w HCC

Diagnostyka FDM-HCC opiera się o wywiad chorobowy opiekuna zwierzęcia oraz badanie podmiotowe (oglądanie, opukiwanie, palpację, etc.) ukierunkowane na identyfikację problemu, którym bardzo często są odkształcenia układu powięziowego. Skorygowanie dystorsji za pomocą technik manualnych skutkuje często natychmiastowym zmniejszeniem dolegliwości, utwierdzając tym samym terapeutę w trafności jego diagnozy funkcjonalnej. Kolejnym elementem leczenia jest wprowadzenie ukierunkowanego ruchu i obciążenia. Zarówno dla ludzi jak i koni, ruch jest naturalnym mechanizmem autoregulacji prowadzącym do szybkiego powrotu do sprawności fizycznej, pod warunkiem, że nie sprawia im to problemu.

FDM, czyli Fascial Distortion Model (terapia manualna wg Stephena Typaldosa D.O.) jest modelem terapeutycznym w którym zaburzenia w obrębie narządu ruchu tzw. „dystorsje powięziowe – odkształcenia układu powięziowego” mogą być skutecznie leczone za pomocą specjalistycznych technik manualnych.

FDM Horse Care Concept (HCC)